Ahoj, jmenuji se Ondřej, ale mnozí mě znají spíš jako Oju. Začalo to mým snem, snem kluka, co chtěl bruslit a jenom bruslit. Sen se začal rýsovat zhruba před šesti lety, když jsem potkal Tomáše a začali jsme se společně věnovat turistice na kolečkových bruslích, jezdili jsme společně na noční bruslení do Drážďan, o víkendech jsme zvali přátele na bruslařské výlety do Mostu anebo k Lužickým jezerům. A začala se kolem nás tvořit parta nadšenců pro kolečkové bruslení. Propojovali jsme výlety, poznávání nových míst na bruslích a najezdili jsme tak stovky kilometrů. První zimní soustředění na bruslích v Maroku jsme s Tomášem udělali už v roce 2013.

Čím víc jsme bruslili, tím víc jsme viděli, že ne všichni naši přátelé si jízdu užívají tak, jako my dva a že se buď potřebují trochu zlepšit, anebo naučit úplně. A tak jsme začali s první individuální výukou mezi rodinou a přáteli, až přišla zlomová otázka, ke které to dlouho směřovalo: „Ondro, proč nezačnete učit i ostatní lidi?“

S Tomášem jsme k sobě našli zapálenou bruslařku Dášu, která mi pomohla sen o bruslení posunout o krok dál. Rozhodli jsme se založit spolek, který bude v Ústí nad Labem pro všechny, kteří se chtějí naučit bruslit, potřebují zlepšit techniku, zdokonalovat se a rozšiřovali by spolu s námi povědomí o kolečkovém bruslení v Ústeckém kraji. A tak 27. 6. 2012 vznikl Spolek InlineSkating.cz. A z Ondry, obyčejného bruslaře, se stal se akreditovaný instruktor od MŠMT a začali jsme to brát vážně.

Nedlouho na to jsme spustili web InlineSkating.cz, navázali spolupráci s Domem dětí a mládeže v Ústí nad Labem a začali jsme s prvními kroužky pro děti. Postupně jsme rozdělili kroužky pro začátečníky a pokročilé, přidali k tomu výuku dospělých, individuální lekce pro všechny a v roce 2015 první příměstský tábor Kolečko. Díky spolupráci s DDM ÚL se nám otevřela další nová cesta – letní příměstské tábory v novém prostředí. Přibrali jsme k sobě další instruktory kolečkového bruslení, kteří chodili na instruktorské kurzy. V roce 2016 jsme uspořádali první charitativní závod na kolečkových bruslích v Ústí nad Labem a o rok později se nám podařilo naplnit kurzy bruslení širokou veřejností.

Spolu s DDM jsme ušli dlouhou cestu a rozhodli jsme se začít pracovat na vlastní pěst a posunout bruslení v Ústeckém kraji zase o krok dál. Na podzim roku 2018 se nám podařilo rozjet nové kroužky pro děti a naplánovali jsme letní příměstské tábory v novém s cílem udělat z dětí bruslonauty – správné holky a kluky, kteří budou umět nejen bruslit, ale také pomoci druhým či sobě v nouzi, zvládnou se o sebe postarat a budou se na stezkách chovat zodpovědně. Tento rok je zlomový nejen pro Spolek InlineSkating.cz, ale také pro mě, jako pro Ondru, protože se mi podařilo otevřít první obchod, půjčovnu a servisní místo v Ústí nad Labem, které najdete v Zanádraží. Pásku jsem slavnostně přestřihl se svými nejbližšími v listopadu 2018.